RFP12N10L
N-Channel Logic Level Power MOSFET 100V, 12A, 200mO
Manufacturer:onsemi
Product Category: Discretes, FETs, Single MOSFETs
Avnet Manufacturer Part #: RFP12N10L
Secondary Manufacturer Part#: 58K9511
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
The RFP12N10L is a 100V N-channel logic level enhancement mode power MOSFET designed for logic level 5V driving sources in applications such as programmable controllers, automotive switching and solenoid drivers. This performance is accomplished through a special gate oxide design which provides full rated conduction at gate biases in the 3 to 5V range, thereby facilitating true on-off power control directly from logic circuit supply voltages. This product is general usage and suitable for many different applications.
  • Compatible with automotive drive requirements
  • Can be driven directly from QMOS, NMOS and TTL circuits
  • High input impedance
  • Nanosecond switching speed
  • Linear transfer characteristics
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
N Channel
12
200 mOhm
100
150 °C