FOD050LR2
SO-8L, 1 Mbit/s, LVTTL/LVCMOS 3.3 V High Speed Transistor Optocouplers. ONSSPCISTNJZ8E4V;
Manufacturer:onsemi
Avnet Manufacturer Part #: FOD050LR2
Secondary Manufacturer Part#: FOD050LR2
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
The FOD050L optocouplers consist of an AIGaAs LED optically coupled to a high speed photo detector transistor. These devices are specified for operation at a 3.3 V supply voltage. A separate connection for the bias of the photodiode improves the speed by several orders of magnitude over conventional phototransistor optocouplers by reducing the base-collector capacitance of the input transistor. An internal noise shield provides superior common mode rejection of CMH 50 kV/ps (typical) and CML 35 kV/ps (typical).
  • Low Power Consumption
  • High Speed
  • Available in Single-channel 8-pin SOIC (FOD050L) or Dual-channel 8-pin SOIC (FOD053L)
  • Superior CMR - CMH 50kV/ps (typical) and CML = 35kV/µs (typical)
  • Guaranteed performance over temperature: O°C to 70°C
  • Safety and Regulatory Approvals:
    • UL1577, 2,500 VAC rms for 1 Minute
    • DIN-ENIlEC60747-5-5, 565 V Peak Working Insulation Voltage
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
25 mA
Matte Tin
260
8 mA
50@16mA %
2500 Vrms
Surface Mount
MSL 1 - Unlimited
1
-40 to 85 °C
DC
8SOIC N
8
5.13 x 4.16 x 3.43 mm