QBDW033A0B41-HZ
Isolated Through Hole DC/DC Converter, Industrial & ITE, 2:1, 400 W, 1 Output, Adj, Fixed, 12 V, 33 A, Regulated, Quarter Brick, DOSA
Manufacturer:OmniOn Power
Avnet Manufacturer Part #: QBDW033A0B41-HZ
Secondary Manufacturer Part#: CC109163300
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
The QBDW033A0B41-HZ is a DC-DC Converter Power Module designed to support 9.6 to 12VDC intermediate bus applications where multiple low voltages are subsequently generated using point of load (POL) converter, as well as other application requiring a tightly regulated output voltage. The device operates from an input voltage range of 36 to 75VDC and provide up to 33A output current at output voltages from 8.1 to 12VDC in a DOSA standard quarter brick. The converter incorporates digital control, synchronous rectification technology, a fully regulated control topology and innovative techniques to achieve efficiency approaching 97% peak at 12VDC output. This leads to lower power dissipations such that for many applications a heat-sink is not required. Standard features include output voltage trim, remote sense, ON/OFF control, output overcurrent and overvoltage protection, overtemperature protection, input under and over voltage lockout, power good signal and PMBus interface.
  • Fully regulated output voltage
  • Low output ripple and noise
  • Constant switching frequency
  • Digital interface with PMBusā„¢ Rev.1.1 compliance
  • 95% at 12VDC, 30 to 100% Rated output high and flat efficiency profile