TJA1028TK/3V3/20/J
LIN Transceiver, 10.4 Kbaud, LIN 2.X, SAE J2602, 4.5V to 28V Supply, 5.0V/70mA, AEC-Q100, HVSON-8
Official logo for NXP
Manufacturer:NXP
Avnet Manufacturer Part #: TJA1028TK/3V3/20/J
Secondary Manufacturer Part#: TJA1028TK/3V3/20/J
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
The TJA1028TK/3V3/20/J is a LIN transceiver with integrated low drop voltage regulator in 8 pin HVSON package. It facilitates development of compact nodes in local interconnect network (LIN) bus systems. It offers strong electro static discharge (ESD) performance to support robust designs and can withstand high voltages on the LIN bus. Voltage regulator stable with ceramic, tantalum and aluminium electrolyte capacitors. In order to minimize current consumption it supports a sleep mode in which the LIN transceiver and the voltage regulator is powered down while still having wake-up capability via the LIN bus. The pins LIN and VBAT protected against transients in the automotive environment (ISO 7637) and it has improved automated optical inspection (AOI) capability.
  • Supply voltage range from 4.5V to 28V, operating temperature range from -40°C to 125°C
  • Automotive grade AEC-Q100 qualified
  • Transmit data (TXD) dominant time out function
  • ±2% voltage regulator accuracy over specified temperature and supply ranges
  • Voltage regulator offering 3.3V, 70mA capability
  • Voltage regulator output undervoltage detection with reset output
  • Voltage regulator is short-circuit proof to ground
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
Gold or Silver over Nickel Palladium
260
Surface Mount
MSL 1 - Unlimited
1
3.366, 3.234 V
-40 to 150 °C