MK65FN2M0CAC18R
MCU 32-Bit K65 ARM Cortex M4 RISC 2MB Flash 1.8V/2.5V/3.3V 169-Pin WLCSP T/R
Official logo for NXP
Manufacturer:NXP
Avnet Manufacturer Part #: MK65FN2M0CAC18R
Secondary Manufacturer Part#: MK65FN2M0CAC18R
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Performance
    • Up to 180 MHz ARM Cortex-M4 based core with DSP instructions and Single Precision Floating Point unit
  • System and Clocks
    • Multiple low-power modes to provide power optimization based on application requirements
    • Memory protection unit with multi-master protection
    • 3 to 32 MHz main crystal oscillator
    • 32 kHz low power crystal oscillator
    • 48 MHz internal reference
  • Security
    • Hardware random-number generator
    • Supports DES, AES, SHA accelerator (CAU)
    • Multiple levels of embedded flash security
  • Timers
    • Four Periodic interrupt timers
    • 16-bit low-power timer
    • Two 16-bit low-power timer PWM modules
    • Two 8-channel motor control/general purpose/PWM timers
    • Two 2-ch quad decoder/general purpose timers
    • Real-time clock
  • Human-machine interface
    • Low-power hardware touch sensor interface (TSI)
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
32 Bit
ARM Cortex M4
WLCSP
Surface Mount
CAN/Ethernet/I2C/I2S
Kinetis K
K6x
116
85 °C
-40 °C