MC33CD1020AESR2
Multiple Switch Detection 22 Channel 3.3V/5V 2mA8mA/12mA/16mA 32-Pin QFN
Official logo for NXP
Manufacturer:NXP
Avnet Manufacturer Part #: MC33CD1020AESR2
Secondary Manufacturer Part#: MC33CD1020AESR2
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Fully functional operation 6.0V = VBATP = 36V, full parametric operation 6.0V = VBATP = 28V
  • Supply voltage range from 3.0 to 5.25V, operating switch input voltage range from -1.0V to 36V
  • Eight programmable inputs (switches to battery or ground)
  • 14 switch-to-ground inputs, interfaces directly to an MCU using 3.3V / 5.0V SPI protocol
  • Selectable wake-up on change of state
  • Supply voltage range from 3.0 to 5.25V
  • Active interrupt (INT-B) on change-of-switch state
  • Transfer frequency is 8.0MHz max (TA = -40°C to +125°C, VDDQ = 3.1V to 5.25V)
  • Temperature monitor range from 155 to 185°C (VDDQ = 3.1V to 5.25V)
  • 32-pin QFN package, ambient temperature range from -40°C to 125°C