LPC5516JBD100Y
ARM MCU, 32-bit, ARM Cortex-M33, 150 MHz, 256 Kilobytes, 96 Kilobytes, 100 Pins, HLQFP
Official logo for NXP
Manufacturer:NXP
Avnet Manufacturer Part #: LPC5516JBD100Y
Secondary Manufacturer Part#: LPC5516JBD100Y
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • 256KB flash, 96KB total SRAM
  • Random number generator (RNG), CAN FD, FS + HS USB, 64 GPIO
  • Operating temperature range from -40°C to +105°C, HLQFP100 package
  • ARM Cortex-M33 core (r0p4), running at a frequency of up to 150MHz<
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
10
16-bit
32-bit
ARM Cortex-M33
HLQFP
Surface Mount
CAN, I2C, I2S, SPI, UART, USART, USB
LPC
LPC5500
64
150 MHz
105 °C
-40 °C
LPC Family LPC5500 Series Microcontrollers
256 KB
96 KB
3.6 V
1.8 V