NRF24LU1P-F32Q32-R
Single chip 2.4GHz Transceiver with USB MCU + 32KB Flash
Manufacturer:Nordic Semiconductor
Product Category: RF & Wireless, Other RF & Wireless
Avnet Manufacturer Part #: NRF24LU1P-F32Q32-R
Secondary Manufacturer Part#: NRF24LU1P-F32Q32-R
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
The nRF24LU1+ is a unique single chip solution for compact USB dongles. The internal nRF24L01+ 2.4 GHz RF transceiver supports a wide range of applications including PC peripherals, sports accessories and game peripherals. With an air data rate of 2 Mbps combined with full speed USB, supporting up to 12 Mbps, the nRF24LU1+ meets the stringent performance requirements of applications such as wireless mouse, game controllers and media center remote controls with displays.
  • nRF24L01+ compatible RF transceiver
  • Worldwide 2.4 GHz ISM band operation
  • Up to 2 Mbps on air data rate
  • Enhanced Shock Burstâ„¢ hardware link layer
  • Air compatible with nRF24LU1, nRF24LE1,
  • nRF24L01+, nRF24L01, nRF2401A, nRF2402, nRF24E1 and nRF24E2
  • Low cost external ±60 ppm 16 MHz crystal
  • Full speed USB 2.0 compliant device controller
  • Up to 12 Mbps USB transfer rate
  • 2 control, 10 bulk/interrupt and 2 ISO endpoints
  • Dedicated 512 bytes endpoint buffer RAM
  • Software controlled pull-up resistor for D+
  • PLL for full-speed USB operation
  • Voltage regulator, 4.0 to 5.25V supply range