CT-9EX103
Res Cermet Trimmer 10K Ohm 10% 1/2W 15(Elec)/18(Mech)Turn 2.3mm (10.7 X 5.5 X 9.6mm) Pin Thru-Hole Bulk
Manufacturer:Nidec Components
Product Category: Resistors, Variable Resistors, Trimmers
Avnet Manufacturer Part #: CT-9EX103
Secondary Manufacturer Part#: CT-9EX103
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • RoHS compliant
  • General use type
  • Fine setting is possible with 18 turns configuration
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
Side Adjust
RuO2 Cermet
18 Turns
120 °C
-55 °C
Through Hole
500 mW
9.6 mm
9.6 mm
CT-9 Series
5.5 mm
±10%
SIP
±100ppm/°C ppm/°C
10 kOhm