NSPE-S151M6.3V6.3X6.3TR13F
Hybrid Aluminum Electrolytic Capacitor, 150 uF, 6.3 V, ± 20%, Radial Can - SMD
Manufacturer:NIC Components
Avnet Manufacturer Part #: NSPE-S151M6.3V6.3X6.3TR13F
Secondary Manufacturer Part#: NSPE-S151M6.3V6.3X6.3TR13F
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • CYLINDRICAL V-CHIP CONSTRUCTION FOR SURFACE MOUNTING
  • EXTENDED LOAD LIFE (3,000 ~ 5,000 HOURS)
  • AVAILABLE WITH WIDE TERMINATION & ANTI-VIBRATION SKIRT
  • ULTRA LOW ESR, HIGH RIPPLE CURRENT
  • CAPACITANCE VALUES UP TO 1000µF
  • 6.3x6.3mm ~ 10x10.8mm CASE SIZES
  • REFLOW SOLDERING RATED TO +260°C
  • MEETS THE REQUIREMENTS OF AEC-Q200
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
150 uF
20%
0.036 mOhm
3000 hours @ 105°C
105 °C
-55 °C
6.3 mm
6.3 mm
-888
6.3 x 6.3
6.3 V