NPI31W220MTRF
Power Inductor (SMD), 22 uH, ± 20%, 2.7 A, Unshielded, 2.5 A, 12.8mm x 9.30mm x 5mm
Manufacturer:NIC Components
Avnet Manufacturer Part #: NPI31W220MTRF
Secondary Manufacturer Part#: NPI31W220MTRF
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • High Current, Small Size (Up To 8.6 Amps)
  • Surface Mountable Construction
  • High Inductance (Up To 1000µh)
  • Taped and Reeled for Automatic Insertion
  • For Use In DC/DC Converters
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
85 mOhm
22 uH
20
Unshielded
5.3 mm
12.9 mm
NPI_W Series
10.2 mm
2.7 A
2.5 A