PZU6.8B2A,115
Diode Zener Single 6.79V 2% 490mW 2-Pin SOD-323 T/R
Manufacturer:Nexperia
Avnet Manufacturer Part #: PZU6.8B2A,115
Secondary Manufacturer Part#: PZU6.8B2A,115
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Non-repetitive peak reverse power dissipation: PZSM = 40 W
  • Low reverse current IR range
  • Total power dissipation: Ptot = 320 mW
  • Small plastic package suitable for surface-mounted design
  • Tolerance B2 series: approximately ±2 %
  • AEC-Q101 qualified
  • Wide working voltage range: nominal 6.8V (E24 range)
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
SC-76
Surface Mount
2
150 °C