PTVS58VS1UR,115
TVS Diode, PTVSxS1UR Series, Unidirectional, 58 V, 93.6 V, SOD-123, 2 Pins
Manufacturer:Nexperia
Avnet Manufacturer Part #: PTVS58VS1UR,115
Secondary Manufacturer Part#: PTVS58VS1UR,115
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
The PTVSxS1UR series unidirectional flat lead low-profile surface-mounted Transient Voltage Suppressor Diode designed for transient overvoltage protection. It is available in 3.3 to 64V reverse standoff voltage range (VRWM).
  • 400W Rated peak pulse power (PPPM)
  • 350W Rated peak pulse power (PPPM) for 3V3
  • 0.001µA Reverse current (IRM)
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
Surface Mount
2
150 °C