BZX79-B3V6,133
Diode Zener Single 3.6V 2% 500mW 2-Pin ALF Ammo
Manufacturer:Nexperia
Avnet Manufacturer Part #: BZX79-B3V6,133
Secondary Manufacturer Part#: BZX79-B3V6,133
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
Low-power voltage regulator diodes in hermetically sealed leaded glass SOD27 (DO-35) packages. The diodes are available in the normalized E24 ±2% (BZX79-B) tolerance range. The series consists of 37 types with nominal working voltages from 2.4 to 75 V.
  • Total power dissipation: max. 500 mW
  • Tolerance series: ±2%
  • Non-repetitive peak reverse power dissipation: max. 40 W
  • Working voltage nom 3.6V
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
SOD-27
Through Hole
2
200 °C