BZX585-C16,115
Diode Zener Single 16V 5% 300mW 2-Pin SOD-523 T/R
Manufacturer:Nexperia
Avnet Manufacturer Part #: BZX585-C16,115
Secondary Manufacturer Part#: BZX585-C16,115
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
Low-power voltage regulator diodes encapsulated in an ultra small SOD523 plastic SMD package. The diodes are available in the normalized E24 ± 5 % (BZX585-C) tolerance range. The series consists of 37 types with nominal working voltages from 2.4 V to 75 V.
  • Total power dissipation: max. 300 mW
  • Tolerance C series approx. ±5%
  • Non-repetitive peak reverse power dissipation: max. 40 W
  • Working voltage range: nominal 16V (E24 range)
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
SC-79
Surface Mount
2
150 °C