BZT52H-C12,115
Diode Zener Single 12.05V 5% 830mW 2-Pin SOD-123F T/R
Manufacturer:Nexperia
Avnet Manufacturer Part #: BZT52H-C12,115
Secondary Manufacturer Part#: BZT52H-C12,115
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Total power dissipation: = 830 mW
  • Low differential resistance
  • AEC-Q101 qualified
  • Small plastic package suitable for surface-mounted design
  • Working voltage nominal 12V (E24 range)
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
SOD-123F
Surface Mount
2
150 °C