BUK9640-100A,118
Trans MOSFET N-CH 100V 39A 3-Pin(2+Tab) D2PAK T/R
Manufacturer:Nexperia
Product Category: Discretes, FETs, Single MOSFETs
Avnet Manufacturer Part #: BUK9640-100A,118
Secondary Manufacturer Part#: BUK9640-100A,118
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Low conduction losses due to low on-state resistance
  • Q101 compliant
  • Suitable for logic level gate drive sources
  • Suitable for thermally demanding environments due to 175 °C rating
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
N Channel
39
39 mOhm
100
175 °C