BEI15-150-Q12P-C
Isolated Through Hole DC/DC Converter, ITE, Module, 4:1, 15 W, 2 Output, 15 V
Manufacturer:Murata
Avnet Manufacturer Part #: BEI15-150-Q12P-C
Secondary Manufacturer Part#: BEI15-150-Q12P-C
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
The BEI15 series 15W board-mount isolated bipolar DC/DC Converter family offers efficient regulated DC power for printed circuit board mounting and wide input. The industry-standard pin-out fits larger 1 x 2-inch converter. Fixed output voltages of ±5/±12/±15VDC are regulated to within ±0.25%. The device includes full magnetic and optical isolation with basic protection up to 2250 and 2000VDC. For powering digital systems, the outputs offer fast settling to step transients and will accept higher capacitive loads. Excellent ripple and noise specifications assure compatibility to noise-susceptible circuits. For systems requiring controlled start-up/shut-down, an external remote ON/OFF control may use a switch, transistor or digital logic. A wealth of self-protection features avoids both converter and external circuit faults. This includes input undervoltage lockout and overtemperature shutdown.
  • High efficiency synchronous rectifier forward topology
  • Extensive self-protection shut down
  • Wide range input voltages 9 to 36 and 18 to 75VDC
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
Fixed
DIP, Open Frame
4:1
36 V
9 V
24 V
2 kV
2
-40 to 85 °C
0.5|-0.5 A
500 mA
-500 mA
15 W
Regulated
15, -15 V
15 V
-15 V
Industrial & ITE
27.9 mm
24.4 x 27.9 mm
8.4 mm
24.4 mm