MPQ2451GG-33-P
0.6A, 36V, 2MHz, Step-Down DC-DC Converter
Official logo for MPS
Manufacturer:MPS
Avnet Manufacturer Part #: MPQ2451GG-33-P
Secondary Manufacturer Part#: MPQ2451GG-33-P
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
The MPQ2451 is a high frequency, step-down, switching regulator with an integrated highvoltage high-side power MOSFET. It efficiently provides up to a 0.6A output with current-mode control for fast loop response. The wide 3.3V-to-36V input range accommodates a variety of automotive step-down applications, and the 3µA shutdown-mode quiescent current allows use in battery-powered applications. The MPQ2451 achieves high power-conversion efficiency over a wide load range by scaling down the switching frequency under light-load condition to reduce the switching and gate driving losses Frequency fold-back prevents inductor current runaway during start-up. Thermal shutdown provides reliable, fault-tolerant operation. The MPQ2451 is available in a cost-effective SOT23-6L and QFN-6L packages
Guaranteed Industrial/Automotive Temp. Range Limits 130µA Operating Quiescent Current Wide 3.3V-to-36V Operating Input Range 500mO Internal Power MOSFET 2MHz Fixed Switching Frequency Internally Compensated Stable with Ceramic Output Capacitors Internal Soft-Start Precision Current Limit Without Current Sensing Resistor >90% Efficiency Output Adjustable from 0.8V to 0.9·VIN 6-Lead SOT23 and QFN Packages Available in AEC-Q100 Grade 1
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
90 %
36 V
3.3 V
36 V
3.3 V
Surface Mount
MSL 1 - Unlimited
1
3.3, 36 V
125 °C
0.6 A
Adjustable
0.8 to 32.4 V
6QFN
6
2 x 2 x 0.95(Max)
QFN
1400 to 2600 kHz
2 MHz