SST25VF080B-50-4I-S2AE-T
Flash Memory, Serial NOR, 8 Mbit, 1M x 8bit, SPI, SOIC, 8 Pins
Manufacturer:Microchip
Product Category: Memory, Flash Memory
Avnet Manufacturer Part #: SST25VF080B-50-4I-S2AE-T
Secondary Manufacturer Part#: SST25VF080B-50-4I-S2AE-T
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Single Voltage Read and Write Operations
    • 2.7-3.6V
  • Serial Interface Architecture
    • SPI Compatible: Mode 0 and Mode 3
  • High Speed Clock Frequency
    • 50/66 MHz conditional
  • Superior Reliability
    • Endurance: 100,000 Cycles (typical)
    • Greater than 100 years Data Retention
  • Low Power Consumption:
    • Active Read Current: 10 mA (typical)
    • Standby Current: 5 µA (typical)
  • Flexible Erase Capability
    • Uniform 4 KByte sectors
    • Uniform 32 KByte overlay blocks
    • Uniform 64 KByte overlay blocks
  • Fast Erase and Byte-Program:
    • Chip-Erase Time: 35 ms (typical)
    • Sector-/Block-Erase Time: 18 ms (typical)
    • Byte-Program Time: 7 µs (typical)
  • Auto Address Increment (AAI) Programming
    • Decrease total chip programming time over Byte-Program operations
  • End-of-Write Detection
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
8 ns
Sectored
Symmetrical
No
50 MHz
8 Mbit
No
SOIJ
Serial (SPI)
260
0.05/Chip s
15 mA
0.01/Byte ms
8 ns
8 Mbit
Surface Mount
MSL 3 - 168 hours
8
1 Bit
8 MWords
-40 to 85 °C
85 °C
-40 °C
8SOIC
8
5.4(Max) x 5.4(Max) x 1.91(Max)
30 mA
2.7 to 3.6 V
Industrial
SOIC
3.6 V
2.7 V
3.3 V
3.3000 V