PIC32MX230F256D-50I/PT
256KB FLASH, 16KB RAM, 50MHZ, 10-BIT ADC, UART, SPI/I2S, I2C
Manufacturer:Microchip
Avnet Manufacturer Part #: PIC32MX230F256D-50I/PT
Secondary Manufacturer Part#: PIC32MX230F256D-50I/PT
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Operating Conditions
    • 2.3V to 3.6V, -40°C to +105°C, DC to 40 MHz
    • 2.3V to 3.6V, -40°C to +85°C, DC to 50 MHz
  • Core: 50 MHz/83 DMIPS MIPS32® M4K®
    • MIPS16e® mode for up to 40% smaller code size
    • Code-efficient (C and Assembly) architecture
    • Single-cycle (MAC) 32x16 and two-cycle 32x32 multiply
  • Clock Management
    • 0.9% internal oscillator
    • Programmable PLLs and oscillator clock sources
    • Fail-Safe Clock Monitor (FSCM)
    • Independent Watchdog Timer
    • Fast wake-up and start-up
  • Power Management
    • Low-power management modes (Sleep and Idle)
    • Integrated Power-on Reset and Brown-out Reset
    • 0.5 mA/MHz dynamic current (typical)
    • 44 µA IPD current (typical)
  • Audio Interface Features
    • Data communication: I2S, LJ, RJ, and DSP modes
    • Control interface: SPI and I²C™
  • Direct Memory Access (DMA)
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
13
10-bit
32-bit Bit
TQFP
Surface Mount
I2C, I2S, SPI, UART, USB
PIC32
PIC32MX
33
50 MHz
85 °C
-40 °C
PIC32 Family PIC32MX Series Microcontrollers
256 KB
16 KB
3.6 V
2.3 V