PIC32MX170F512H-50I/MR
MCU 32Bit PIC32 PIC RISC 512KB Flash 2.5V/3.3V 64-Pin QFN EP Tray
Manufacturer:Microchip
Avnet Manufacturer Part #: PIC32MX170F512H-50I/MR
Secondary Manufacturer Part#: PIC32MX170F512H-50I/MR
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Core: 50 MHz/83 DMIPS MIPS32® M4K®
  • MIPS16e® mode for up to 40% smaller code size
  • Code-efficient (C and Assembly) architecture
  • Single-cycle (MAC) 32x16 and two-cycle 32x32 multiply
  • Clock Management
  • 0.9% internal oscillator
  • Programmable PLLs and oscillator clock sources
  • Fail-Safe Clock Monitor (FSCM)
  • Independent Watchdog Timer
  • Fast wake-up and start-up
  • Power Management
  • Low-power management modes (Sleep and Idle)
  • Integrated Power-on Reset and Brown-out Reset
  • 0.5 mA/MHz dynamic current (typical)
  • 20µA IPD current (typical)
  • Audio Interface Features
  • Data communication: I2S, LJ, RJ, and DSP modes
  • Control interface: SPI and I2C™
  • Master clock:
    • Generation of fractional clock frequencies
    • Can be synchronized with USB clock
    • Can be tuned in run-time
  • Advanced Analog Features
  • ADC Module:
    • 10
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
28
10-bit
32-bit Bit
PIC
QFN
Surface Mount
I2C/I2S/SPI/UART
PIC32
PIC32MX1xx
53
85 °C
-40 °C
PIC32 Family PIC32MX1xx Series Microcontrollers
64 KB
3.6 V
2.3 V