PIC18F67J11T-I/PT
MCU 8-bit PIC18 PIC RISC 128KB Flash 1.8V/2.5V/3.3V 64-Pin TQFP T/R
Manufacturer:Microchip
Avnet Manufacturer Part #: PIC18F67J11T-I/PT
Secondary Manufacturer Part#: PIC18F67J11T-I/PT
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Four Crystal modes, Including High-Precision PLL
  • Two External Clock modes, up to 48 MHz
  • Internal Oscillator Block:
    • Provides 8 user-selectable frequencies from 31 kHz to 8 MHz
    • Provides a complete range of clock speeds, from 31 kHz to 32 MHz when used with PLL
    • User-tunable to compensate for frequency drift
  • Secondary Oscillator using Timer1 @ 32 kHz
  • Fail-Safe Clock Monitor (FSCM):
    • Allows for safe shutdown if any clock stops
  • Low-Power, High-Speed CMOS Flash Technology
  • C Compiler Optimized Architecture for Re-Entrant Code
  • Power Management Features:
    • Run: CPU on, peripherals on
    • Idle: CPU off, peripherals on
    • Sleep: CPU off, peripherals off
  • Priority Levels for Interrupts
  • Self-Programmable under Software Control
  • 8 x 8 Single-Cycle Hardware Multiplier
  • Extended Watchdog Timer (WDT):
    • Programmable period from 4 m
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
11
10-bit
PIC18
TQFP
Surface Mount
I2C/SPI/USART
PIC18
PIC18F J1x
50
85 °C
-40 °C
PIC18 Family PIC18F J1x Series Microcontrollers
128 KB
3904 byte
3.6, 3.6 V
2, 2 V