PIC18F26K22-I/ML
8 Bit MCU, Flash, PIC18 Family PIC18FxxK22 Series Microcontrollers, PIC18, 64 MHz, 64 KB, 28 Pins
Manufacturer:Microchip
Avnet Manufacturer Part #: PIC18F26K22-I/ML
Secondary Manufacturer Part#: PIC18F26K22-I/ML
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • High performance RISC CPU - C compiler optimized architecture/instruction set
  • Extreme low-power management with nanoWatt XLPâ„¢
  • Flexible oscillator structure - Two external clock modes up to 64MHz and fail-safe clock monitor
  • Analogue - Analogue-to-digital converter (ADC) module and analogue comparator module
  • Self-programmable under software control
  • High/low-voltage detection (HLVD) module - Interrupt on high/low-voltage detection
  • Extended watchdog timer (WDT) - Programmable period from 4ms to 131s
  • In-Circuit Serial Programmingâ„¢ (ICSPâ„¢) - Single-supply 3V
  • In-Circuit Debug (ICD)
  • Peripheral - Two capture/compare/PWM (CCP) modules and up to 35 I/O pins plus 1 input-only pin
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
17
10-bit
PIC18
VQFN
Surface Mount
I2C/SPI/USART
PIC18
PIC18FxxK22
25
85 °C
-40 °C
PIC18 Family PIC18FxxK22 Series Microcontrollers
64 KB
3896 byte
5.5 V
1.8 V