PIC17C42A-25/L
MCU 8-bit PIC17 PIC RISC 2KB EPROM 5V 44-Pin PLCC Tube
Manufacturer:Microchip
Avnet Manufacturer Part #: PIC17C42A-25/L
Secondary Manufacturer Part#: PIC17C42A-25/L
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Only 58 single word instructions to learn
  • Operating speed: - DC - 33 MHz clock input - DC - 121 ns instruction cycle
  • Interrupt capability
  • 16 levels deep hardware stack
  • Direct, indirect and relative addressing modes
  • Internal/External program memory execution
  • 64K x 16 addressable program memory space Peripheral Features:
  • 33 I/O pins with individual direction control
  • High current sink/source for direct LED drive - RA2 and RA3 are open drain, high voltage (12V), high current (60 mA), I/O
  • TMR0: 16-bit timer/counter with 8-bit programmable prescaler
  • TMR1: 8-bit timer/counter C17C42† 2K - 232
  • TMR2: 8-bit timer/counter
  • TMR3: 16-bit timer/counter
  • <
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
PIC17
PLCC
Surface Mount
SCI/USART
PIC17
PIC17C4x
33
70 °C
0 °C
PIC17 Family PIC17C4x Series Microcontrollers
232 byte
6 V
2.5 V