PIC16F84A-20/SS
MCU 8-bit PIC16 PIC RISC 1.75KB Flash 5V 20-Pin SSOP Tube
Manufacturer:Microchip
Avnet Manufacturer Part #: PIC16F84A-20/SS
Secondary Manufacturer Part#: PIC16F84A-20/SS
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
• Only 35 single word instructions to learn • All instructions single-cycle except for program branches which are two-cycle • Operating speed: DC - 20 MHz clock input DC - 200 ns instruction cycle • 1024 words of program memory • 68 bytes of Data RAM • 64 bytes of Data EEPROM • 14-bit wide instruction words • 8-bit wide data bytes • 15 Special Function Hardware registers • Eight-level deep hardware stack • Direct, indirect and relative addressing modes • Four interrupt sources: - External RB0/INT pin - TMR0 timer overflow - PORTB<7:4> interrupt-on-change - Data EEPROM write complete
PIC16
SSOP
Surface Mount
PIC16
PIC16F8xx
13
70 °C
0 °C
PIC16 Family PIC16F8xx Series Microcontrollers
1.75 KB
68 byte
6 V
2 V