PIC16F720-I/P
MCU 8-bit PIC16 PIC RISC 3.5KB Flash 2.5V/3.3V/5V 20-Pin PDIP Tube
Manufacturer:Microchip
Avnet Manufacturer Part #: PIC16F720-I/P
Secondary Manufacturer Part#: PIC16F720-I/P
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
20-Pin Flash Microcontrollers
  • Only 35 Instructions to Learn: - All single-cycle instructions except branches
  • Operating Speed: - DC – 16 MHz oscillator/clock input - DC – 250 ns instruction cycle
  • Up to 4K x 14 Words of Flash Program Memory
  • Up to 256 bytes of Data Memory (RAM)
  • Interrupt Capability
  • 8-Level Deep Hardware Stack
  • Direct, Indirect and Relative Addressing modes
  • Processor Self-Write/Read access to Program Memory Special Microcontroller Features:
  • Precision Internal Oscillator: - 16 MHz or 500 kHz operation - Factory calibrated to ±1%, typical - Software tunable - Software selectable ÷1, ÷2, ÷4 or ÷8 divider
  • Power-Saving Sleep mode
  • Industrial and Extended Temperature Range
  • Power-on Reset (POR)
  • Power-up Timer (PWRT)
  • Brown-out Reset (BOR)
  • Multiplexed Master Clear with Pull-up/Input Pin
  • Programmable Code Protection
  • In-Circuit Serial ProgrammingTM (ICSPTM) via Two Pins
Description Value
12
8-bit
PIC16
PDIP
Through Hole
I2C/SPI/USART
18
85 °C
-40 °C
3.5 KB
128 byte
5.5 V
1.8 V