PIC16F1513-I/SS
MCU 8-bit PIC16 PIC RISC 7KB Flash 2.5V/3.3V/5V 28-Pin SSOP Tube
Manufacturer:Microchip
Avnet Manufacturer Part #: PIC16F1513-I/SS
Secondary Manufacturer Part#: PIC16F1513-I/SS
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • High-Performance RISC CPU:
  • C Compiler Optimized Architecture
  • Only 49 Instructions
  • Up to 7 Kbytes Linear Program Memory Addressing
  • Up to 256 Bytes Linear Data Memory Addressing
  • Operating Speed:
    • DC – 20 MHz clock input @ 2.5V
    • DC – 16 MHz clock input @ 1.8V
    • DC – 200 ns instruction cycle
  • Interrupt Capability with Automatic Context Saving
  • 16-Level Deep Hardware Stack with Optional Overflow/Underflow Reset
  • Direct, Indirect and Relative Addressing modes:
    • Two full 16-bit File Select Registers (FSRs)
    • FSRs can read program and data memory
  • Flexible Oscillator Structure:
  • 16 MHz Internal Oscillator Block:
    • Factory calibrated to ± 1%, typical
    • Software selectable frequency range from 16 MHz to 31 kHz
  • 31 kHz Low-Power Internal Oscillator
  • External Oscillator Block with:
    • Four crystal/resonator modes up
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
17
10-bit
PIC16
SSOP
Surface Mount
I2C/SPI/USART
PIC16
PIC16F151x
25
85 °C
-40 °C
PIC16 Family PIC16F151x Series Microcontrollers
7 KB
256 byte
5.5 V
1.8 V