MCP4641-502E/ST
Digital Potentiometer, Non-Volatile, 5 kOhm, Dual, 129 Steps, ± 150 ppm/°C, 2.7 V to 5.5 V, 14 Pins, PTSSOP
Manufacturer:Microchip
Avnet Manufacturer Part #: MCP4641-502E/ST
Secondary Manufacturer Part#: MCP4641-502E/ST
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Single or Dual Resistor Network Options
  • Potentiometer or Rheostat Configuration Options
  • RAB Resistances Options of: - 5kO - 10 kO - 50 kO - 100 kO
  • Zero-Scale to Full-Scale Wiper Operation
  • Low Wiper Resistance: 75O (typical)
  • Low Tempco: - Absolute (Rheostat): 50 ppm typical (0°C to 70°C) - Ratiometric (Potentiometer): 15 ppm typical
  • I2C Serial Interface - 100 kHz, 400 kHz and 3.4 MHz Support
  • Serial Protocol Allows: - High-Speed Read/Write to Wiper - Increment/Decrement of Wiper
  • Resistor Network Terminal Disconnect Feature via the Terminal Control (TCON) Register
  • Brown-Out Reset Protection (1.5V typical)
  • Serial Interface Inactive Current (2.5 uA typical)
  • High-Voltage Tolerant Digital Inputs: up to 12.5V
  • Wide Operating Voltage: - 2.7V to 5.5V - Device Characteristics Specified - 1.8
Description Value
TSSOP
Surface Mount
14
Dual
129
125 °C
-40 °C
Non-Volatile
Dual 129-Step Non-Volatile Digital Pots
5 kOhm
5.5 V
2.7 V
± 150ppm/°C