MCP4232-503E/UN
Digital Potentiometer, Volatile, 50 kOhm, Dual, 129 Steps, ± 150 ppm/°C, 1.8 V to 5.5 V, 10 Pins, PMSOP
Manufacturer:Microchip
Avnet Manufacturer Part #: MCP4232-503E/UN
Secondary Manufacturer Part#: MCP4232-503E/UN
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Single or Dual Resistor Network options
  • Potentiometer or Rheostat configuration options
  • RAB Resistances options of: - 5k? - 10 k? - 50 k? - 100 k?
  • Zero Scale to Full-Scale Wiper operation
  • Low Wiper Resistance: 75? (typical)
  • Low Tempco: - Absolute (Rheostat): 50 ppm typical (0°C to 70°C) - Ratiometric (Potentiometer): 15 ppm typical
  • SPI Serial Interface (10 MHz, modes 0,0 & 1,1) - High-Speed Read/Writes to wiper registers - SDI/SDO multiplexing (MCP41X1 only)
  • Brown-out reset protection (1.5V typical)
  • Serial Interface Inactive current (2.5 uA typical)
  • High-Voltage Tolerant Digital Inputs: Up to 12.5V
  • Supports Split Rail Applications
  • Internal weak pull-up on all digital inputs<
Description Value
MSOP
Surface Mount
10
Dual
129
125 °C
-40 °C
Volatile
Dual 129-Step Volatile Digital Pots
50 kOhm
5.5 V
1.8 V
± 150ppm/°C