MCP1711T-25I/OT
Fixed LDO Voltage Regulator, 1.4V to 6V, 670mV Dropout, 2.5Vout, 150mAout, SOT-23-5
Manufacturer:Microchip
Avnet Manufacturer Part #: MCP1711T-25I/OT
Secondary Manufacturer Part#: MCP1711T-25I/OT
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
The MCP1711T-25I/OT is a highly accurate capacitorless CMOS low dropout (LDO) voltage regulator with fixed output in 5 pin SOT-23 package. The LDO output is stable without the need of capacitors due to excellent internal phase compensation. The output capacitor should be added for enhanced performance and better transient responses. It is compatible with low ESR ceramic output capacitors. The MCP1711 has true current foldback feature for added protection when load decreases beyond load rating of MCP1711 regulator. Overcurrent limit and short circuit protection embedded into the device provide a robust solution for any application.
  • Fixed output voltage of 2.5V
  • Input voltage range from 1.4V to 6V
  • Maximum output current of 150mA
  • Dropout voltage of 670mV at 150mA output current
  • ±20mV output accuracy
  • Ultra low quiescent current of 600nA
  • Temperature stability of ±50ppm/°C
  • Standby current of 10nA
  • Eliminating capacitors can save space and overall solution cost
  • Operating temperature range from -40°C to 85°C
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
1 %
540mV @ 150mA, 670
6 V
1.4 V
1.4 to 6 V
400 °C/W
Matte Tin
0.19 %/V
50 mV
260
0.92@150mA V
0.0015 mA
Surface Mount
MSL 1 - Unlimited
1
-40 to 85 °C
85 °C
-40 °C
0.15 A
Fixed
2.5 V
5SOT-23
5
Positive
3.1(Max) x 1.8(Max) x 1.3(Max)
2.5V 150mA LDO Voltage Regulators
Industrial
SOT-23
0.67@150mA V