DSPIC33FJ64MC804-E/PT
MCU 16-bit dSPIC33 dsPIC RISC 64KB Flash 3.3V 44-Pin TQFP Tube
Manufacturer:Microchip
Avnet Manufacturer Part #: DSPIC33FJ64MC804-E/PT
Secondary Manufacturer Part#: DSPIC33FJ64MC804-E/PT
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Up to 40 MIPS operation (at 3.0V -3.6V): - Industrial temperature range (-40°C to +85°C) - Extended temperature range (-40°C to +125°C)
  • Up to 20 MIPS operation (at 3.0V -3.6V): - High temperature range (-40°C to +150°C) High-Performance DSC CPU:
  • Modified Harvard architecture
  • C compiler optimized instruction set
  • 16-bit wide data path
  • 24-bit wide instructions
  • Linear program memory addressing up to 4M instruction words
  • Linear data memory addressing up to 64 Kbytes
  • 83 base instructions: mostly 1 word/1 cycle
  • Two 40-bit accumulators with rounding and saturation options
  • Flexible and powerful addressing modes: - Indirect - Modulo - Bit-Reversed
  • Software stack
  • 16 x 16 fractional/integer multiply operations
  • 32/16 and 16/16 divide operations
  • Up to ±16-bit shifts fo
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
40 MHz
TQFP
Surface Mount
CAN/I2C/SPI/UART
35
150 °C
-40 °C
64 Kb
16 Kb
3.6, 3.9 V
3, 3 V