ATTINY2313-20MUR
8 Bit MCU, AVR ATtiny Family ATtiny2313 Series Microcontrollers, AVR, 20 MHz, 2 KB, 20 Pins
Manufacturer:Microchip
Avnet Manufacturer Part #: ATTINY2313-20MUR
Secondary Manufacturer Part#: ATTINY2313-20MUR
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Utilizes the AVR® RISC Architecture
  • AVR – High-performance and Low-power RISC Architecture
    • 120 Powerful Instructions – Most Single Clock Cycle Execution
    • 32 x 8 General Purpose Working Registers
    • Fully Static Operation
    • Up to 20 MIPS Throughput at 20 MHz
  • Data and Non-volatile Program and Data Memories
    • 2K Bytes of In-System Self Programmable Flash Endurance 10,000 Write/Erase Cycles
    • 128 Bytes In-System Programmable EEPROM Endurance: 100,000 Write/Erase Cycles
    • 128 Bytes Internal SRAM
    • Programming Lock for Flash Program and EEPROM Data Security
  • Peripheral Features
    • One 8-bit Timer/Counter with Separate Prescaler and Compare Mode
    • One 16-bit Timer/Counter with Separate Prescaler, Compare and Capture Modes
    • Four PWM Channels
    • On-chip Analog Comparator
    • Programmable Watchdog Timer with On-chip Oscillator
    • USI – Universal Serial Interface
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
AVR
WQFN
Surface Mount
SPI/USART/USI
AVR ATtiny
ATtiny23
18
85 °C
-40 °C
AVR ATtiny Family ATtiny23 Series Microcontrollers
2 KB
128 byte
5.5 V
1.8 V