ATMEGA8535-16AUR
MCU 8-bit ATmega AVR RISC 8KB Flash 5V 44-Pin TQFP T/R
Manufacturer:Microchip
Avnet Manufacturer Part #: ATMEGA8535-16AUR
Secondary Manufacturer Part#: ATMEGA8535-16AUR
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • High-performance, Low-power AVR® 8-bit Microcontroller
  • Advanced RISC Architecture
    • 130 Powerful Instructions – Most Single Clock Cycle Execution
    • 32 x 8 General Purpose Working Registers
    • Fully Static Operation
    • Up to 16 MIPS Throughput at 16 MHz
    • On-chip 2-cycle Multiplier
  • Nonvolatile Program and Data Memories
    • 8K Bytes of In-System Self-Programmable Flash Endurance: 10,000 Write/Erase Cycles
    • Optional Boot Code Section with Independent Lock Bits
    • In-System Programming by On-chip Boot Program
    • True Read-While-Write Operation
    • 512 Bytes EEPROM
    • Endurance: 100,000 Write/Erase Cycles
    • 512 Bytes Internal SRAM
    • Programming Lock for Software Security
  • Peripheral Features
    • Two 8-bit Timer/Counters with Separate Prescalers and Compare Modes
    • One 16-bit Timer/Counter with Separate Prescaler, Compare Mode, and Capture Mode
    • Real Ti
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
8
10-bit
AVR
TQFP
Surface Mount
SPI/USART
AVR ATmega
ATmega85X5
32
85 °C
-40 °C
AVR ATmega Family ATmega85X5 Series Microcontrollers
8 KB
5.5 V
2.7 V