ATMEGA169P-16MUR
MCU 8-bit ATmega AVR RISC 16KB Flash 3.3V/5V 64-Pin MLF EP T/R
Manufacturer:Microchip
Avnet Manufacturer Part #: ATMEGA169P-16MUR
Secondary Manufacturer Part#: ATMEGA169P-16MUR
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • High Performance, Low Power ® AVR® 8-Bit Microcontroller
  • Advanced RISC Architecture
    • 130 Powerful Instructions
    • Most Single Clock Cycle Execution
    • 32 × 8 General Purpose Working Registers
    • Fully Static Operation
    • Up to 16 MIPS Throughput at 16 MHz
    • On-Chip 2-cycle Multiplier
  • High Endurance Non-volatile Memory segments
    • 16 Kbytes of In-System Self-programmable Flash program memory
    • 512 Bytes EEPROM
    • 1 Kbytes Internal SRAM
    • Write/Erase cycles: 10,000 Flash/100,000 EEPROM
    • Data retention: 20 years at 85°C/100 years at 25°C(1)
    • Programming Lock for Software Security
  • JTAG (IEEE std. 1149.1 compliant) Interface
    • Boundary-scan Capabilities According to the JTAG Standard
    • Extensive On-chip Debug Support
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
8
10-bit
AVR
VQFN
Surface Mount
SPI/USART/USI
AVR ATmega
ATmega169
54
85 °C
-40 °C
AVR ATmega Family ATmega169 Series Microcontrollers
16 KB
1 KB
5.5 V
1.8 V