EPS-65-12-C
AC/DC Enclosed Power Supply (PSU), ITE, Adjustable, Fixed, 1 Output, 65.04 W, 12 VDC, 5.42 A
Manufacturer:MEAN WELL
Avnet Manufacturer Part #: EPS-65-12-C
Secondary Manufacturer Part#: EPS-65-12-C
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Universal AC input / Full range
  • Optional L-Bracket and cover
  • High efficiency up to 90%
  • Protections: Short circuit / Overload / Over voltage
  • Cooling by free air convection
  • 4×2" compact size
  • LED indicator for power on
  • No load power consumption<0.3W