MX25U8033EM1I-12G/TR
NOR Flash Serial-SPI 1.8V 8Mbit 8M/4M/2M x 1bit/2bit/4bit 8ns 8-Pin SOP
Manufacturer:Macronix
Product Category: Memory, Flash Memory
Avnet Manufacturer Part #: MX25U8033EM1I-12G/TR
Secondary Manufacturer Part#: MX25U8033EM1I-12G/TR
Description Value
8 ns
Sectored
Symmetrical
No
NOR
80 MHz
8 MB
No
Serial-SPI
SPI
10/Chip s
12 mA
3/Page ms
8 ns
8 Mbit
Surface Mount
MSL 3 - 168 hours
1, 2, 4 Bit
8, 4, 2 MWords
-40 to 85 °C
85 °C
-40 °C
8SOP
25 mA
Industrial
1.8 V
1.8000 V