28A4155-0A2
Split Core Ferrite, 13.55 mm, 30 MHz, 500 MHz, 120 Ohm
Manufacturer:Laird Technologies
Product Category: Ferrites, Split Core Ferrites
Avnet Manufacturer Part #: 28A4155-0A2
Secondary Manufacturer Part#: 28A4155-0A2
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Suitable for applications from 30 MHz ~ 1 GHz
  • Available in variety of sizes, custom design also available
  • Provide excellent common and differential mode EMI suppression on cable assemblies
  • Suitable for fixing EMI issues without board level design changes
  • Easy installation
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
13.55 mm
500 MHz
30 MHz
120 Ohm
28A Series