TPSV337M010Y0100
Surface Mount Tantalum Capacitor, 330 uF, 10 V, 2924 [7361-38 Metric], ± 20%, 0.1 Ohm, V Size Code
Manufacturer:Kyocera AVX
Avnet Manufacturer Part #: TPSV337M010Y0100
Secondary Manufacturer Part#: TPSV337M010Y0100
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
With an ESR as low as 80m?, TPS capacitors are suitable for smoothing and filtering on 3.3V power rails, which is a favorite output voltage of DC/DC converters. Devices with high capacitance can also be used as battery support in handheld devices where small size is one of the key design requirements.TPS tantalum capacitors have a maximum direct leakage current of 19.8µA and a maximum dissipation factor at 120Hz of 12%. Operating temperature range is -55 to +125°C. Importantly, these devices meet the requirements of AEC-Q200 for the automotive industry.
Description Value
330 uF
± 20%
2924 [7361-38 Metric]
0.1 Ohm
V
MSL 1 - Unlimited
125 °C
-55 °C
3.55 mm
7.3 mm
TPS Series
6.1 mm
10 V