TPSD226M025S0200
Surface Mount Tantalum Capacitor, 22 uF, 25 V, ± 20%, 0.2 mohm, 866 mA, D Size Code, TPS Series
Manufacturer:Kyocera AVX
Avnet Manufacturer Part #: TPSD226M025S0200
Secondary Manufacturer Part#: TPSD226M025S0200
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
With an ESR as low as 80m?, TPS capacitors are suitable for smoothing and filtering on 3.3V power rails, which is a favorite output voltage of DC/DC converters. Devices with high capacitance can also be used as battery support in handheld devices where small size is one of the key design requirements.TPS tantalum capacitors have a maximum direct leakage current of 19.8µA and a maximum dissipation factor at 120Hz of 12%. Operating temperature range is -55 to +125°C. Importantly, these devices meet the requirements of AEC-Q200 for the automotive industry.
Description Value
22 uF
± 20%
0.2 mOhm
-888
D
MSL 1 - Unlimited
125 °C
-55 °C
2.9 mm
7.3 mm
4.3 mm
-888
866 mA
25 V