TPSC156K020R0400
Surface Mount Tantalum Capacitor, 15 uF, 20 V, 2312 [6032 Metric], ± 10%, 0.4 ohm, 524 mA
Manufacturer:Kyocera AVX
Avnet Manufacturer Part #: TPSC156K020R0400
Secondary Manufacturer Part#: TPSC156K020R0400
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
With an ESR as low as 80m?, TPS capacitors are suitable for smoothing and filtering on 3.3V power rails, which is a favorite output voltage of DC/DC converters. Devices with high capacitance can also be used as battery support in handheld devices where small size is one of the key design requirements.TPS tantalum capacitors have a maximum direct leakage current of 19.8µA and a maximum dissipation factor at 120Hz of 12%. Operating temperature range is -55 to +125°C. Importantly, these devices meet the requirements of AEC-Q200 for the automotive industry.
Description Value
15 uF
± 10%
2312 [6032 Metric]
0.4 Ohm
-888
C
MSL 1 - Unlimited
125 °C
-55 °C
2.6 mm
6 mm
3.2 mm
-888
524 mA
20 V