TPSB686M006R0500
Surface Mount Tantalum Capacitor, 68 uF, 6.3 V, 1210 [3225 Metric], ± 20%, 0.5 mohm, 412 mA
Manufacturer:Kyocera AVX
Avnet Manufacturer Part #: TPSB686M006R0500
Secondary Manufacturer Part#: TPSB686M006R0500
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
With an ESR as low as 80m?, TPS capacitors are suitable for smoothing and filtering on 3.3V power rails, which is a favorite output voltage of DC/DC converters. Devices with high capacitance can also be used as battery support in handheld devices where small size is one of the key design requirements.TPS tantalum capacitors have a maximum direct leakage current of 19.8µA and a maximum dissipation factor at 120Hz of 12%. Operating temperature range is -55 to +125°C. Importantly, these devices meet the requirements of AEC-Q200 for the automotive industry.
Description Value
68 uF
± 20%
1210 [3225 Metric]
0.5 mOhm
-888
B
MSL 1 - Unlimited
125 °C
-55 °C
1.9 mm
3.5 mm
2.8 mm
-888
412 mA
6.3 V