TPSB685K025R0700
Surface Mount Tantalum Capacitor, 6.8 uF, 25 V, 1411 [3528 Metric], ± 10%, 0.7 ohm, 348 mA
Manufacturer:Kyocera AVX
Avnet Manufacturer Part #: TPSB685K025R0700
Secondary Manufacturer Part#: TPSB685K025R0700
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
With an ESR as low as 80m?, TPS capacitors are suitable for smoothing and filtering on 3.3V power rails, which is a favorite output voltage of DC/DC converters. Devices with high capacitance can also be used as battery support in handheld devices where small size is one of the key design requirements.TPS tantalum capacitors have a maximum direct leakage current of 19.8µA and a maximum dissipation factor at 120Hz of 12%. Operating temperature range is -55 to +125°C. Importantly, these devices meet the requirements of AEC-Q200 for the automotive industry.
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
6.8 uF
± 10%
1411 [3528 Metric]
0.7 Ohm
-888
B
MSL 1 - Unlimited
125 °C
-55 °C
1.9 mm
3.5 mm
2.8 mm
-888
348 mA
25 V