TPSB476K006R0250
Surface Mount Tantalum Capacitor, 47 uF, 6.3 V, 1210 [3225 Metric], ± 10%, 0.25 ohm, 583 mA
Manufacturer:Kyocera AVX
Avnet Manufacturer Part #: TPSB476K006R0250
Secondary Manufacturer Part#: TPSB476K006R0250
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
The AVX TPS series capacitors are low ESR, robust Mn02 solid electrolyte polarized tantalum chip capacitors. The capacitance value ranges from 0.15µF to 1500µF.
  • EIA 0805, 1206, 1210, 2312, 2917, 2924 case sizes available
  • Rated voltage range of 2.5VDC to 50VDC
  • Available in ±10% and ±20% tolerance
  • Operating temperature range of -55°C to 125°C
  • Meets 55/125/56 (IEC 68-2) standard
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
47 uF
± 10%
1210 [3225 Metric]
0.25 Ohm
-888
B
MSL 1 - Unlimited
125 °C
-55 °C
1.9 mm
3.5 mm
2.8 mm
-888
583 mA
6.3 V