TPSA105K035R3000
Surface Mount Tantalum Capacitor, 1 uF, 35 V, 1206 [3216 Metric], ± 10%, 3 ohm, 158 mA, A Size Code
Manufacturer:Kyocera AVX
Avnet Manufacturer Part #: TPSA105K035R3000
Secondary Manufacturer Part#: TPSA105K035R3000
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
The AVX TPS series capacitors are low ESR, robust Mn02 solid electrolyte polarized tantalum chip capacitors. The capacitance value ranges from 0.15µF to 1500µF.
  • EIA 0805, 1206, 1210, 2312, 2917, 2924 case sizes available
  • Rated voltage range of 2.5VDC to 50VDC
  • Available in ±10% and ±20% tolerance
  • Operating temperature range of -55°C to 125°C
  • Meets 55/125/56 (IEC 68-2) standard
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
1 uF
± 10%
1206 [3216 Metric]
3 Ohm
-888
A
MSL 1 - Unlimited
125 °C
-55 °C
1.6 mm
3.2 mm
1.6 mm
-888
158 mA
35 V