TAJD476M016HNJ
Surface Mount Tantalum Capacitor, 47 uF, 16 V, 2917 [7343 Metric], ± 20%, 900 mohm, 408 mA
Manufacturer:Kyocera AVX
Avnet Manufacturer Part #: TAJD476M016HNJ
Secondary Manufacturer Part#: TAJD476M016HNJ
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • General purpose SMT chip tantalum series
  • 7 case sizes available
  • Low profile options available
  • CV range: 0.10-2200µF / 2.5-50V
Description Value
47 uF
± 20%
2917 [7343 Metric]
900 mOhm
M
D
MSL 1 - Unlimited
125 °C
-55 °C
2.9 mm
7.3 mm
TAJ Series
7.3 x 4.3 x 2.9
408 mA
16 V