TAJC106J016RNJ
Surface Mount Tantalum Capacitor, 10 uF, 16 V, 2312 [6032-28 Metric], ± 5%, 2 Ohm, C Size Code
Manufacturer:Kyocera AVX
Avnet Manufacturer Part #: TAJC106J016RNJ
Secondary Manufacturer Part#: TAJC106J016RNJ
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • General purpose SMT chip tantalum series
  • 7 case sizes available
  • Low profile options available
  • CV range: 0.10-2200µF / 2.5-50V
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
10 uF
± 5%
2312 [6032-28 Metric]
2 Ohm
C
MSL 1 - Unlimited
125 °C
-55 °C
2.6 mm
6 mm
TAJ Series
3.2 mm
16 V