TACH106M010XTA
Surface Mount Tantalum Capacitor, 10 uF, 10 V, 0805 [2012 Metric], ± 20%, 5 ohm, 89 mA, H Size Code
Manufacturer:Kyocera AVX
Avnet Manufacturer Part #: TACH106M010XTA
Secondary Manufacturer Part#: TACH106M010XTA
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • The world’s smallest surface mount tantalum capacitor
  • CV range: 0.10-150µF / 2-25V
  • 5 case sizes available
  • Low profile options available
  • Industrial and hi-rel medical applications
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
10 uF
± 20%
0805 [2012 Metric]
5 Ohm
-888
H
MSL 1 - Unlimited
125 °C
-55 °C
1 mm
2 mm
1.35 mm
-888
89 mA
10 V