ST203C686MAJ03
Multilayer Ceramic Capacitor, 68 uF, 25 V, ± 20%, X7R, Surface Mount, TurboCap Series, -55 °C
Manufacturer:Kyocera AVX
Avnet Manufacturer Part #: ST203C686MAJ03
Secondary Manufacturer Part#: ST203C686MAJ03
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Unique High CV, low ESR, vertically stacked construction
  • Voltage Range: 25, 50 and 100V
  • Capacitance Range: 8.2µF to 220µF
  • High current handling capabilities
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
68 uF
± 20%
SMD
125 °C
-55 °C
TurboCap Series
25 V