ND06P00682K--
Thermistor NTC 6.8KOhm 10% 2-Pin Radial Bulk
Manufacturer:Kyocera AVX
Avnet Manufacturer Part #: ND06P00682K--
Secondary Manufacturer Part#: ND06P00682K--
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
NTC thermistors are thermally sensitive resistors made from a mixture of Man, Ni, Co, Cu, Fe oxides. Sintered ceramic bodies of various sizes can be obtained. Strict conditions of mixing, pressing, sintering and metallization ensure an excellent batch-to-batch product characteristics.This semi-conducting material reacts as an NTC resistor, whose resistance decreases with increasing temperature. This Negative Temperature Coefficient effect can result from an external change of the ambient temperature or an internal heating due to the Joule effect of a current flowing through the thermistor.By varying the composition and the size of the thermistors, a wide range of resistance values (0.1Ohm to 1MOhm) and temperature coefficients (-2 to -6% per °C) can be achieved.
  • Various coating and lead material options
  • Multiple temperature stability options
  • Customized solutions
  • Maximum dissipation at 25°C is 0.71 W